Webb Eco 20v Long Reach Trimmer & Pruner WEV20PSHTB2
This item is now available to Click-and-Collect from our Sandhurst branch!
WEV20PSHTB2
Features:
  • Power Source: Webb Eco 20V
  • Hedge trimmer Attachment: 50cm cutting length
  • Pruner Attachment: 20cm bar length, 4.9 m/s chain speed, 3/8" chain pitch, 75ml oil tank
  • 20V 2Ah battery and charger
  • Run Time: 40 minutes
  • Motor Type: Brushed motor
  • Hedge trimmer Cutting Speed: 1300 SPM x2 (strokes per minute)
  • Pole Reach: Telescopic pole for extended reach and adjustability
Keywords ---
Our ref WEV20PSHTB2
Barcode 5055661905374
Brand Logo: Webb
5 in stock at Sandhurst
0
Other products in this category:
Browse our range:
Hedge Cutters
You may also be interested in these products:
TC THGD8031
Town & Country Pop-Up Garden Tidy Bag TCG8031
8 in stock at Sandhurst